The Notodden Sound


Nok en gang tilkommer det internasjonal heder og gode nyheter angående album spilt inn i Juke Joint Studio og gitt ut av Notoddenselskapet Bluestown Records.

Både når det gjelder musisering og produksjon vitner tilbakemeldingene at Notodden har bygd seg opp en studiokompetanse av internasjonalt format gjennom aktivitetene i Juke Joint Studio. Utgivelsene som kommer ut derfra gjør seg sterkt bemerket både nasjonalt og internasjonalt. ”The Notodden Sound” er for alvor i ferd med å feste seg og bli et begrep.

Super Chikan & Spoonful Of Blues rett inn på 14 plass på amerikansk liste

Den amerikanske bluesartisten Super Chikan debuterer på 14. plass på amerikanske Roots Music Report Top 50 Blues Albums med hans ”Notoddenalbum” Chikadelic foran kjente artister som John Mayall, Shemekia Copeland, Robert Cray og Walter Trout. Chikadelic er spilt inn i Juke Joint Studio på Notodden. Det kritikerroste albumet er gitt ut av Notoddens eget bluesplateselskap Bluestown Records og musikerne på plata består av Notoddens bluesrebeller Spoonful Of Blues med Espen Fjelle fra Kåre Virud Band som spesiell gjest på keyboard. Roots Radio Airplay Charts blir laget av nettstedet Roots Music Report og er nå uomtvistelig den mest ansette lista over de mest populære album spilt på radio. Listen er basert på rapporteringer over spilte album fra roots-radiostasjoner over hele verden. Listen toppes av Joe Louis Walker med albumet Between A Rock And The Blues og norgesvennen Delbert McClintons med hans siste utgivelse Acquired Taste. Du finner mer informasjon om dette på www.rootsmusicreport.com og www.bluesfestivalguide.com

Nok en prestisjetung pris til et album fra Bluestown Records og Juke Joint Studio

Nok en gang har det tilfalt en prestisjetung pris til et bluesalbum spilt inn i Notoddens legendariske Juke Joint Studio og gitt ut av Bluesbyens eget plateselskap Bluestown Records. Louisiana Reds album Back To The Black Bayou har høstet en storm av toppkritikker verden over, det ble tidligere i år kåret til det beste bluesalbumet i 2009 i Tyskland og nå er Black To The Black Bayou også utnevnt til ”Best Blues Album 2009” i Frankrike av Academie Charles Cros som er Frankrikes svar på US Recording Academy som hvert år er ansvarlig for Grammy Awards. Academie Charles Cros har delt ut Grand Prix Du Disque siden 1948. Louisiana Red bor i Tyskland og albumets andre hovedperson, Little Victor, bor i Frankrike. En oppriktig glad Little Victor sier: ”It is the Nobel Prize for recorded work in French-speaking countries.” Prisutdelingen skjer 7. januar 2010, blir dekket av TV, radio og aviser i Frankrike, Sveits, Belgia og Canada og selve prisutdelingen foretas av Frankrikes kulturminister. Musikere på Back To The Black Bayou, i tillegg til Louisiana Red og Little Victor, består av medlemmene i Oslobaserte Billy T Band. Tekniker i Juke Joint Studio på både Super Chikans og Louisiana Reds plate er Peter Lundell. Tidligere priser tilkommet utgivelser fra Juke Joint Studio og Bluestown Records inkluderer Spellemannspriser til Kåre Virud og Rita Engedalen og Blues Music Awards-nominasjon i USA for albumet Precious Little med blueslegenden Jeremy Spencer. ”Vi håper og tror at både albumet til Louisiana Red og til Super Chikan vil være aktuelle for nominasjon til Blues Music Awards i Memphis i mai 2010. - Vi krysser fingrene for det, sier Morten Gjerde i Bluestown Records.